Kadın, Kadınlar, Kadın Sağlığı, Diyet, Yemek Tarifleri, Moda, Dekorasyon

Gün geçmiyor ki yenisi yaşanmasın! Bir de ‘kavga’ grubunda paylaşmışlar

  • 17 Ocak 2023
  • Gün geçmiyor ki yenisi yaşanmasın! Bir de ‘kavga’ grubunda paylaşmışlar için yorumlar kapalı
  • 42 kez görüntülendi.

Gün geçmiyor ki yenisi yaşanmasın! Bir de ‘kavga’ grubunda paylaşmışlar

Gün geçmiyor ki akran zorbalığıyla ilgili bir haber gelmesin son olarak Ankara’da 8’inci sınıf öğrencisi 12 yaşındaki kız çocuğu, okul çıkışında 2’si okul arkadaşı, 3 kız öğrenci tarafından tekme tokat darbedilirken, çekilen videonun, okulda öğrenciler arasında ‘kavga’ adıyla oluşturulan WhatsApp grubunda paylaşıldığı ortaya çıktı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal hizmet uzmanları, H.M.G.’yi evde ziyaret edip, psikolojik destek verdi.

Olay, 28 Kasım’da Mamak ilçesinde meydana geldi. 8’inci sınıf öğrencisi H.M.G., okul çıkışı yürüyerek eve giderken parkta 2’si aynı okuldan, 3 kız öğrencinin saldırısına uğradı. H.M.G, saçından çekilip, yere yatırılarak tekme tokat dövüldü. Darp anına ilişkin cep telefonu kamerası ile çekilen görüntü öğrenciler arasında yayılınca, H.M.G., annesi R.G. ile birlikte darp raporu alıp, polis merkezine giderek şikayette bulundu.

Olayla ilgili soruşturma sürerken, H.M.G.’nin darbedildiği anlara ilişkin görüntü sosyal medyada da paylaşıldı. Bunun üzerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal hizmet uzmanları bugün H.M.G.’yi evinde ziyaret ederek, psikolojik destekte bulundu.

WHATSAPP GRUBUNDA PAYLAŞMIŞLAR
Öte yandan H.M.G.’nin dövüldüğü anlara ilişkin videonun, okulda öğrencilerin bulunduğu WhatsApp gruplarında da paylaşıldığı ortaya çıktı. DHA’ya konuşan H.M.G., okul çıkışında 2 arkadaşının gelip, eve beraber gitme teklifinde bulunduğunu belirterek, “Yürürken onların kavgalı olduğu 2 kız vardı; ben onlarla konuşunca bize küfrettiler. Biz duymamazlığa vurup, yürümeye devam ettik; ben ‘okuldan kardeşimi almaya gideceğim’ dedim. Arkadaşımın montu onlardan birinde kalmıştı. Montu almak için parka geri döndüğümde saçımdan tutup beni yere düşürdüler. Yere düşürünce ben de ona tekme attım. Hepsi üstüme atladı ve beni darbettiler. Biz, bundan önce gayet iyi arkadaştık. Biz onlara gidiyorduk, onlar bize geliyordu, sonradan böyle bir şey oldu. Görüntüyü WhatsApp’ta paylaşmışlar. Her yerde yayılmış görüntü” dedi.

OKUL DIŞINDA OLDUĞU İÇİN İŞLEM YAPILMADI
H.M.G., okul müdürüne şikayette bulunduğunu; ancak olay okul dışında olduğu gerekçesiyle bir işlem yapılmadığını, okuldan kimsenin kendisiyle konuşmadığını söyledi. H.M.G., olaya karışan 5 kişi olduğunu, 3’ünün kendisini darbederken 1’inin video çektiğini, diğerinin de onları gaza getirmeye çalıştığını ileri sürdü.

Anne R.G. de “Videoyu gördük, dayanılacak gibi değildi. Hemen gittik, şikayetçi olduk. Adli Tıp’tan rapor bekliyoruz. Kızımın psikolojisi bozuldu. Soruşturmanın bir an önce sonuçlanmasını ve cezalarını çekmelerini istiyoruz” diye konuştu.

ARNAVUTKÖY’DE DE BENZER BİR DURUM YAŞANMIŞTI
Arnavutköy’de de geçtiğimiz gnlerde 16 yaşlarındaki kız çocukları, yaşıtları olan bir kız çocuğuna saldırıp o anları kaydetmişti.

Arnavutköy’de geçtiğimiz hafta sonunda çekilen görüntülerde, bir park içinde 16 yaşlarında bir grup kız çocuğunun, yaşıtları olan genç kıza karşı akran zorbalığı yaptığı görülüyor. Parkta akranları tarafından sıkıştırılan kız çocuğu, sözle ve fiziksel olarak şiddete maruz kaldı. Cep telefonu ile kaydedilen görüntülerde, çocuklardan biri saçından tutup yere düşürdüğü kız çocuğuna acımasızca vururken, görüntüyü çeken erkek çocuğun “Kafasını yere vur” dediği duyuluyor. Diğer arkadaşları ise kavgayı ayırmak için müdahale etmiyor.

MAMAK’TA AKRAN ZORBALIĞI, AKRAN ŞİDDETİNE DÖNDÜ
Öte yandan Ankara’da da bir grup ortaokul öğrencisi çocuk, akranları olan başka bir ortaokul öğrencisi kız çocuğunu parkta darbetti. Çocuklar, kız çocuğunu darbettikleri bu anları kayda aldı.

Olay, yaklaşık 2 ay önce Ankara’nın Mamak ilçesinde meydana geldi. A.S., S.D., H.S., A.E. ve K.S. isimli ortaokul öğrencileri, akranları olan kız çocuğunu parkta darbetti. Olaya karışan başka bir öğrenci ise bu anları telefon kamerası ile kaydetti. Yaşanan olay sonrası akranları tarafından darbedilen kız çocuğunun ailesi, şiddet uygulayan öğrencilerden şikayetçi oldu.

Kaydedilen görüntülerde, ortaokul öğrencileri A.S., S.D., H.S. ve K.S., kendi akranları mağdur kız çocuğuna aynı anda saldırarak darbediyor. Mağdur kız çocuğunun saçından çekerek yerde sürüklendiği anlar saldırgan öğrenciler tarafından kaydediliyor. Görüntülerde şiddetin yanı sıra sinkaflı sözlerin söylendiği de duyuluyor.

Olayla ilgili polis ekiplerince çalışma başlatıldığı öğrenildi.

HIRÇIN VE KAVGAYA MEYİLLİ ÇOCUKLARI NASIL YETİŞTİRMEK GEREKİYOR?
Akran zorbalığıyla ilgili Posta.com.tr’ye açıklama yapan Pedagog ve Aile Danışmanı Zeynep Karataş Şimşek, ailelerin de çocukları şiddete yöneltebildiğini belirterek sözlerine başlıyor. Bazı aileler çocuklarını şiddete teşvik ediyor. Ebeveynlerin çocuklarına “o bir kez vurduysa sen beş kez vur, o sana küfür ettiyse sen ona daha fazlasını söyle” şeklindeki ifadeleri oldukça tehlikeli. Çocuklar yetiştirilirken iyi insan olsun, ahlaklı olsun, hak yemesin diye yetiştirilir fakat her karşılaştığı kişi kendisi gibi olmayabilir. Kavga etmeyi bilsin ama tercih etmesin, küfür etmeyi bilsin ama onu iletişim yolu olarak seçmesin. Çocuklara, sosyal ortamlarında zorbalığa maruz kaldıklarında ilk önce uzlaşmayı tercih etmeleri ve korkaklık ya da cesaretsizlikten bunu yapmadıkları öğretilmeli. Çocuğum neden şiddete meyilli?, Çocuk şiddeti ailesinden öğreniyor, yetişkinlikte çevresine uyguluyor!, Öğrenilen davranış: Şiddet! Çocuğunuzun şiddete eğilimli olmaması için ne yapabilirsiniz?, Çocuklarınızı sanal şiddet ve zorbalıktan korumanın yolları!, Şiddet içerikli dijital oyunlar öldürmeyi normalleştiriyor.

RESİMLERİ BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

Yandex.Metrica });