İzmir Barosu Avukatlarından Göknur Davgan, Türk yargı sisteminde bir ilki gerçekleştirdi.

  • 22 Mart 2019
  • 923 kez görüntülendi.

İzmir Barosu Avukatlarından Göknur Davgan, Türk yargı sisteminde bir ilki gerçekleştirdi.

Türk yargı sistemine giren Ses ve Görüntü Bilişim Sisteminde bir ilk İzmir’de yaşandı. İzmir Barosu Avukatlarından Göknur Davgan, CMK Ceza Muhakemeleri Kanunu’na göre Diyarbakır’da yakalanan ve cezaevinde olan bir kişinin avukatı olarak görevlendirildi. Parası devlet tarafından karşılanan kişinin savunmasını yapmak üzere görev alan Avukat Göknur Davgan, cezaevindeki müvekkiliyle hiç görüşemeden son duruşmaya girdi.

Mahkeme heyeti, suçlamalarla ilgili olarak Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’ni kullanarak Diyarbakır’daki bir mahkeme aracılığıyla yargılanan kişiyle görüntülü ve sesli bağlantı kurdu. Duruşmada sanığı dinledikten sonra son savunma için Avukatı Göknur Davgan’a söz hakkı verdi.

Avukat Davgan, müvekkilinin CMK müvekkili olduğunu, cezaevinde olduğunu, Diyarbakır’da olduğunu, maddi imkansızlıktan dolayı müvekkiliyle birebir görüşemediğini belirterek savunma için müvekkiliyle özel görüşme yapması gerektiğini belirtti.

Hakim, bu özel görüşmenin nasıl olacağını sorduğunda ise Avukat Davgan, şartların bu özel görüşmenin şu an duruşmada kullandığımız SEGBİS sistemi dışında bir imkan sağlamadığını söyledi. Hakimin ısrarlı sorusu üzerine Avukat Göknur Davran, duruşma salonunda kimse kalmazsa, bu sistemi kullanarak müvekkilimle özel görüşme yapar ve son savunmasını mahkemeye verebileceğini söyledi.

Hakim, duruşma salonunu terk etmek konusunda bir an tereddütte kalsa da, adaletin gerçekleşmesi adına, Avukat Göknur Davgan’ı müvekkiliyle duruşma salonunda yalnız görüşebilmesi için katibini, mübaşiri alarak duruşma salonunda dışarı çıktı.

Avukat Göknur Davgan, müvekkiliyle görüşmesini tamamladıktan sonra hakimi çıktığı duruşma salonuna davet etti. Duruşma sonunda müvekkili ceza aldı ama Avukat Davgan, hakimi duruşma salonunun dışına çıkması konusunda ikna ederek Türk yargı örnek bir uygulamayı hayata geçirdi.

Avukat Göknur Davgan,: “bir avukat olarak Anayasa’mızın adil yargılanma hakkını düzenleyen 36. Maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. Maddesine dayanarak, müvekkilim ile duruşma esnasında hakim ve mahkeme çalışanlarının bulunmadığı bir ortamda görüşmeyi talep ettim. Bu talebim doğrultusunda mahkeme heyeti duruşma salonundan ayrıldı ve bende müvekkilimle görüşmemi sağladım. Akabinde görüşmemizi sonlandırdıktan sonra mahkeme heyetini tekrar duruşma salonuna çağırdım ve savunmamı yaptım. Avukat olarak müvekkilimin adil yargılanması benim için mesleki olarak önemli olduğu kadar vicdani olarak da çok önemliydi, nitekim gün sonunda mesleğimi gereklerine uygun olarak icra etmenin mutluluğu ve gururunu yaşadım” dedi.

Kaynak: https://www.medyaege.com.tr/hakimi-durusma-salonundan-cikar…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica