Kadına Şiddete Sessiz Kalamayan Kadir Şeker İçin Adalet Arayışı

  • 08 Şubat 2020
  • 213 kez görüntülendi.

Kadına Şiddete Sessiz Kalamayan Kadir Şeker İçin Adalet Arayışı

Üniversite sınavına hazırlanan Kadir Şeker, şiddete uğrayan bir kadına yardım etmek isterken katil oldu. Türkiye’nin beklentisi Kadir’in serbest bırakılması.

Kadına Şiddete Sessiz Kalamayan Kadir Şeker İçin Adalet Arayışı

Uyandığımız her güne en az bir “kadına şiddet” haberinin duyulması “kanıksıyor muyuz?” sorgulamalarına neden olurken Konya’da yaşayan Kadir Şeker bu duruma sessiz kalamadı.


Sosyal medyada geniş yankı uyandıran #Kadiriicinadalet çağırısı birkaç saatte on binlerce kişiye ulaştı.

Türkiye’nin beklentisi Kadir Şeker’in “kasten adam öldürme” suçundan yargılanmaması.

Kadir Şeker bir kadının daha ölümünü engelledi
Kadir Şeker20 yaşındaki Kadir, fen lisesi mezunu bir genç. Üniversite sınavına hazırlanan Kadir Şeker, kütüphaneden evine dönerken duyduğu kadın çığlığının geldiği yöne doğru ilerledi. Çevredeki bir parkta adının Özgür Duran olduğu belirtilen kişinin sevgilisi Ayşe D‘yi darp ettiğini görünce olay yerine koştu. Kadir, Ayşe D.’yi kurtarmak isterken Özgür Duran’ın saldırısına maruz kaldı.

İkili arasında arbede çıktı.

Kadir Şeker kendini korumak isterken katil oldu
Kadir Şeker
Kavga sırasında cebinden bıçağını çıkarıp Kadir Şeker’e saldıran Duran, çıkan arbedede kendi bıçağının kurbanı oldu. Kendini korumak isteyen Kadir, kendisine saldıran Duran’ın ölümüyle polis tarafından gözaltına alındı.

Kadına şiddet uygulayan adam suç makinesi çıktı
Kadir ŞekerAdli incelemenin başlatılmasıyla birlikte Ayşe D’ye şiddet uygulayan Özgür Duran‘ın suç makinesi olduğu ortaya çıktı. Farklı zamanlarda işlediği suçlardan dolayı sicili bozuk olan bu Duran’ın tam 19 ayrı suçtan sabıkası olduğu açıklandı.

Şiddete uğrayan kadının ilk ifadesi
Kasten adam öldürme suçundan tutuklu olan Kadir’in yardım etmek istediği Ayşe D ise polise verdiği ilk ifadede “beni kurtarmak istedi” dedi.

Türkiye, merakla dava sürecini takip ederken on binlerce kişi adaletin yerini bulması ve kadına şiddet konusundaki duyarsızlığın büyümemesi için Kadir’in meşru müdafa hakkını kullandığının mahkemece gözönünde bulundurulması gerektiğine inanıyor.

Oğlum karıncayı bile incitmez

Kadir ŞekerOğlunun bir kadının hayatını kurtarmak için kendini feda ettiği belirten baba Şeker, açıklamasında; “Oğlum fen lisesi mezunu… Üniversiteye hazırlanmak için Konya’da dershaneye gidiyordu. Dershaneden çıkıp, eve giderken bir erkeğin kadını dövdüğünü görüyor. Kadını kurtarmak için araya giriyor. Adam bu sefer oğluma saldırıyor. Oğlumun boynunda, suratında yaralar var. Boğazını sıkmış. Elinden zor kurtulmuş. Yine üzerine saldırmış. Bir arbede yaşanmış. Bu arada bıçaklama olayı olmuş. Çok üzgünüz. Karşı tarafın ailesine de baş sağlığı diliyoruz. Bizim çocuklarımızın da harcanmaması gerekir. Oğluma ‘Tıp fakültesini kazanırsan seni dershaneye göndereceğim’ dedim. Bana ‘Söz veriyorum’ dedi. Dershaneye gidiyordu. Çok sıkı çalışıyordu. Doktor olmak istiyordu. Ama başımıza böyle talihsiz bir olay geldi. Benim oğlum bir canı, bir insanı kurtarmaya çalışıyordu. Onun için kendini feda etti.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya Kadir Şeker için adalet arıyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica