Kadın, Kadınlar, Kadın Sağlığı, Diyet, Yemek Tarifleri, Moda, Dekorasyon

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!

  • 30 Ağustos 2017
  • 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun! için yorumlar kapalı
  • 1.662 kez görüntülendi.
30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun!

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. yıl dönümü kutlanıyor… Türk ordusu 95 yıl önce bugün 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da işgal kuvvetlerine karşı büyük bir zafer elde etmiştir. İşte 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın önemi ve bugüne özel en anlamlı mesajlar, sözler…

30 Ağustos 1922’deki büyük zafer ile vatanın kurtuluşu sağlandı. 24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması, yeni Türk Devleti’nin devletler arenası içinde tescili oldu. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edildi. Büyük Taarruz, son 200 yıllık zaman dilimi içinde Türk Ordusunun zaferiyle sonuçlanan ilk taarruz muharebesi oldu. Türk ordusu, dönemin koşulları içinde 14 gün gibi kısa bir sürede İzmir’e kadar yürüdü.

30 AĞUSTOS Zafer Bayramı NE ZAMAN KUTLANMAYA BAŞLANDI?

Kurtuluş Savaşı sırasında ordularımız işgalci güçlere son darbeyi vurmak için harekete geçti ve TBMM’nin 20 Temmuz 1922’deki oturumunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Başkomutanlık yetkisi verdi. Bundan sonra taarruz hazırlıkları gizlice sürdürüldü ve 26’sını 27’sine bağlayan gece Büyük Taarruz Afyon’da başladı. Dumlupınar Meydan Muharebesi ile düşman birliklerinin imha edilmesinin ardından bu taarruz zaferle sonuçlandı.

30 Ağustos 1924 tarihinde ise Dumlupınar’ın Çal Köyü yakınlarında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün katıldığı bir törenle Başkumandan Zaferi adıyla yapılan kutlamalarda Atatürk, milli ruhun canlı tutulmasının önemine vurgu yapmış ve Meçhul Asker Abidesi’nin temelini eşi Latife Hanım ile birlikte beraber attı.

1926 yılından itibaren ise bu bayram Zafer Bayramı adı ile kutlanmaya başladı. 1 Nisan 1926’da kabul edilen Zafer Bayramı Kanunu’nda 30 Ağustos Başkumandan Muharebesi gününün Cumhuriyet ordu ve donanmasının Zafer Bayramı olduğu, her yıl dönümünde bu bayram gününün kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından kutlanacağı belirtilir.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJLARI

Ulusumuzun milli mücadele sürecindeki en büyük adımı olan Büyük Taarruz Zaferinin 90. yıl dönümünde, Mustafa Kemal Atatürk yüce ordumuzun elde ettiği zaferi bir ??kez daha gururla kutlar, vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde kazanılan ziyaretinde Kurtuluş Savaşımızın başarıya ulaşmasında en önemli etken olan bu Büyük Zafer’in ardında milletimizin istiklal Hürriyet aşkı; kahraman ordumuzun cesaret fedakarlığı vardır.

Anadolu zaferi, tarih arasında bir millet tarafından tamamen benimsenen bir fikrin ne kadar kadir ziyaretinde ne kadar muhyi bir kuvvet olduğunun en güzel misali olarak kalacaktır.

Türk tarihi zaferlerle doludur. Ama 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Dumlupınar Savaşı, Türk ulusunun yeniden dirilişidir. Zafer Bayramınız kutlu olsun.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlayacağımız 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle başta büyük komutan Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, halkımızın bayramını en içten duygularımla kutluyorum.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI İLE İLGİLİ SÖZLER

*Önce O inandı. Sonra bir millet inandı. “Zafer” işte o zaman kazanıldı!

*”Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklale timsal olmuş ve olmaya devam edecek bir milletiz.” (Mustafa Kemal Atatürk)

*”Yurtta sulh, cihanda sulh!” (Mustafa Kemal Atatürk)

*”Biz kimsenin düşmanı değiliz. Yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız!” (Mustafa Kemal Atatürk)

*”Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar alabilir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

*”Ordu yok” dediler, “Kurulur” dedi. “Para yok” dediler, “Bulunur” dedi. “Düşman çok” dediler, “Yenilir” dedi. Ve tüm dediklerini yaptı…

*”Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” (Mustafa Kemal Atatürk)

*Memleketimizi esir etmek istiyen düşmanları behemehal mağlûp edeceğimize dair olan emniyet ve itimadım bir dakika olsun sarsılmamıştır. (Mustafa Kemal Atatürk)

*Harp zaruri ve hayati olmalıdır Hayatı millet tehlikeye maruz kalmayınca harp bir cinayettir. (Mustafa Kemal ATATÜRK)

*”Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer üstünde ölen varsa vatandır.” (Mithat Cemal Kuntay)

*”Zafer, zafer benimdir diyebilenindir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

*”Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!” (Mustafa Kemal Atatürk)

*Bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün en büyük günü, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun!

*”Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!” (Mustafa Kemal Atatürk)

*”Hakiki zafer, muharebe meydanlarından muvaffak olmak değil, asıl zaferdeki muvaffakiyetlerin menabilni kuvvetlendirmek, milleti yükseltmektedir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

*”Beni olağanüstü bir kişi olarak yorumlamayınız. Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.” (Mustafa Kemal Atatürk)

*”Milletim beni istediği yerde yatırsın, yeter ki beni unutmasın!” (Mustafa Kemal Atatürk)

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/30-agustos-zafer-bayrami-mesajlari-gundem-2511000/

Yandex.Metrica });