Kadın, Kadınlar, Kadın Sağlığı, Diyet, Yemek Tarifleri, Moda, Dekorasyon

Hastalıklara Savaş Açan Zerdeçalın Bilinen 7 Faydası

  • 07 Mart 2018
  • Hastalıklara Savaş Açan Zerdeçalın Bilinen 7 Faydası için yorumlar kapalı
  • 5.412 kez görüntülendi.
Hastalıklara Savaş Açan Zerdeçalın Bilinen 7 Faydası

Hastalıklara Savaş Açan Zerdeçalın Bilinen 7 Faydası

Zerdeçal içerdiği bileşenlerle sağlık açısından çok yararlı ve fonksiyonel bir gıda. Bilinen en önemli yararı ise hastalıklara karşı kesin bir savaş açması ve onlarla mücadelede önemli bir yardımcı olması. Kocaman işler başaran bu gıdanın faydaları ise duyanları şaşırtmaya devam ediyor. İşte zerdeçalın vücutta önemli etkiler yaratan 6 faydası ve tüketim önerileri…

Beynin yaşlanmasını önler

Geçmiş yıllara nazaran yaşam süresinin uzaması bunama ve Alzheimer gibi birçok hastalığa da davetiye açtı. Günlük yaşantıda bile sık rastladığımız hafıza sorunu, zerdeçalın günlük tüketimi ile gerileyebiliyor. Beyindeki amiloid plakların oluşumunu engelleyen zerdeçal, iltihap önleyici özelliği ile de beyin hasarını azaltıyor.

Kansere karşı savaşıyor

Son yıllarda yapılan araştırmalar, zerdeçalın kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediğini gösteriyor. Kurkumin özlü zerdeçalın özellikle cilt ve meme kanseri ile savaştığı, kolon ve prostat kanserinde ise tekrarlama olasılığını azalttığı biliniyor. Ancak, bu konudaki en doğru ve güncel bilgi için adresiniz doktorunuz olacaktır.

Hava şartlarına karşı destekçiniz

Ani hava değişimleri hemen hemen herkesin can sıkıcı hastalıkları atlatmasına sebep olur. Bu durumu önlemek açısından haftada birkaç kez zerdeçal ile hazırlanan kürlerin tüketimi, kış aylarının amansız hastalıklarına karşı bir koruma kalkanı görevi görebilir

Depresyonda yanınızda

Zerdaçalın içeriğinde bulunan ve çok yönlü bir madde olan kurkumin, hormonal dengeniz üzerinde birçok olumlu etki yapar. Depresyon, ruh hali kaygılanmaları, kaygı bozukluğu ve yüksek oranda strese maruz kalan hastalarda kullanılan ilaçlarla benzer bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.

Diyabete iyi gelir

Son yıllarda diyabet hastalarının oldukça rahatlamasına sebebiyet veren araştırmalar gösteriyor ki; zerdeçalın kullanılan ilaçlara oranla glükozu emme konusunda 100 bin kat daha iyi çalıştığını ortaya konmuştur. Aynı zamanda karaciğerin aşırı glükoz üretmesini de önleyen zerdeçal, adeta bu hastalığa savaş açar.

Eklem ağrılarını azaltır

Günümüzde beslenme bozukluğu, hazır ve işlenmiş gıda tüketiminin artması, hareketsizlik, şişmanlık, iltihap ve eklem romantizması gibi birçok hastalığı doğurur. Zerdeçal, içerdiği kurkumin bileşiği ile iltihabi süreci önlemede ve ilerleyen yaşta eklem ağrılarının azaltılmasında yardımcı olabilir. Romatizmaya bağlı ağrıyan eklemlerin hareketi kısıtlamasını azaltarak yaşam kalitesine katkı sağlar.

Azı karar çoğu zarar

Zerdeçal yüzyıllardır şifa niyetine kullanılan baharatlardan biri. Doğal koruyucu olan bu baharatın maliyet açısından oldukça ekonomik olması da zerdeçalı çekici kılan özelliklerinden. Dikkat edilmesi gereken nokta ise kullanım miktarı. Ortalama 1 çay kaşığı, günlük kullanım açısından yeterli olacaktır. Konvansiyonel ilaçlar gibi etki gösterebilse de unutulmamalı ki; hamilelerde ve ameliyat olacak hastalarda kullanımı tamamen doktor önerisi doğrultusunda olmalı.

Yandex.Metrica });