EKİM 2008 ÖNCESİ SİGORTA GİRİŞİ OLANLARA MÜJDE !

  • 16 Kasım 2017
  • 1.642 kez görüntülendi.

1 Ekim 2008 yılından önce sigortası başlayan kişilerin emekliliği ile ilgili memur mu, SSK lı mı yoksa Bağ-Kur lu olarak mı emekli olacağına, emeklilik tarihinden geriye doğru son 7 yıllık hizmet süresine bakılarak karar veriliyor.

3.5 YIL BELİRLEYİCİ OLACAK
Son 7 yıllık hizmet süresi 2520 gün (360×7) ediyor. Bu 7 yıllık süre içerisinden son 1261 günde (3.5 yıl) hangi kurumdan sigorta primi ödendiyse emeklilik de ona göre hesaplanıyor. Son 7 yıllık süre içinde hizmet sürelerinin eşit olması halinde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu yasaya göre aylık bağlanıyor. Bu düzenleme milyonlarca kişinin emekliliğini ve emekli maaşını etkiliyor.

9000 GÜNE ÇIKIYOR
SSK dan emekli olmanın birçok avantajı var. Bir SSK lı çalışan Bağ-Kur lulardan daha erken emekli olduğu gibi daha fazla emekli maaşı da alıyor. Aynı şartları taşıyan bir sigortalı son 3.5 yılında SSK dan emeklilik hakkı kazanırsa, bir Bağ-Kur luya göre 900 gün erken emeklilik şansı elde ediyor. Ayrıca SSK lı bir çalışanın ödemesi gereken en yüksek prim 5000-5975 gün arasındayken, Bağ-Kur lu için bu süre 9000 gün.


SSK AVANTAJLI KONUMDA
Son 3.5 yılda SSK dan prim ödeyerek emekli olanların emekli aylıkları da yüksek oluyor. Normal şartlarda 2008 den sonra Bağ-Kur dan emekli olanm aldığı taban aylık 750 lira civarındayken SSK dan emekli olan 1000 liraya yakın maaş bağlanıyor. Arada 200-300 lira fark var. Biraz daha yüksekten prim ödeyenlere bağlanan maaşlar arasındaki fark ise 500 lirayı aşıyor. Mevcut sistemde SSK avantajlı konumda. Askerlik borçlanması dikkate alınır mı? Kanuna göre; son 7 yıllık fiili hizmet süresi olarak değerlendirilen süre sigortalının bizzat çalıştığı süredir. Bu sürenin hesabmda askerlik borçlanması, yurtdışı borçlanması gibi süreler söz konusu 7 yıllık süre içinde ise dikkate alınır. Yoksa alınmaz. Çünkü borçlanma ile borçlanma yapılan süreler satm alınır. Örneğin 1979 da askerlik yapan kişi borçlanma yapması durumunda 1979 daki askerlikte geçen süreyi satm alır. Bu yüzden son 7 yıllık süre içinde değilse dikkate alınmaz. Çalışma hayatında son 7 yıl çok önemli. Son 7 yıl içinde en fazla prim hangi kurumdan (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) ödenirse o kurumdan emekli olunuyor. Yıllarca Bağ-Kur primi yatırıp son 1261 gün (3.5 yıl) SSK dan yatırırsanız daha erken emekli olup yüksek maaş alırsınız

PEKİ SİGORTA NASIL DEĞİŞTİRİLİR?
Bakkal dükkanı olan bir kişi, fabrikada SSK lı olarak işe başladığında Bağ-Kur kapsamından çıkmak durumundaydı. Bağ-Kur u kapatana kadar sigortalı olması mümkün değildi. Ancak sistem 2011 deki torba yasa ile değişti. Bu durumdaki vatandaş, bakkal açtığı gibi bir fabrikada işçi olarak da çalışabilir. Üstelik dükkanı kendi adma da işletebilir, Bunun tek şartı SSK lı çalıştığınız işyeri kendinize i ait olmayacak. Başkasına ait işyerinde sigortalı olmanız gerekiyor. Yani varsa… bu yöntemle erken emekli olup daha yüksek emekli Eğer son 2520 gun maaş, almak mümkün, içinde (prim ödenmeyen, boş geçen sürelerin önemi yok) ikiden çok sosyal güvenlik kurumu veya statüsüne ait prim günleri varsa o zaman 1260 gün şartı aranmaz. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, özel bankaborsa sandığı varsa son 2520 günün içinde hangisi daha çok prim gününe sahipse oradan emekli olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica