Konut Fiyatları Düşüşe Geçti 6 Ay Sonra Yüzde 50 Düşüş Bekleniyor

  • 04 Mart 2018
  • 1.860 kez görüntülendi.

Konut Fiyatları Düşüşe Geçti 6 Ay Sonra Yüzde 50 Düşüş Bekleniyor


Emlak piyasasında yaprak kıpırdamıyor dense yeridir. Fiyatlar çok aşırı artmıştı. 100 m2’lik evler 250 – 300 bin tl’ye alıcı buluyordu. Oysa son 1 – 2 aydır evler müteahhidlerin elinde kaldı. En son Adana’da 2 dev inşaat firması iflas etti. Ellerindeki konutları neredeyse yarı fiyatına satışa çıkardılar. Buna rağmen satmakta zorlandılar.
Başınızı kaldırın bakın her yer satılık konut ilanları ile dolu. Daha önceden bu kadar çok satılık ilanı olmadığını fark edeceksiniz.

Peki Neden Konutlar Satılmıyor ve Fiyatlar Adeta Çakılıyor
Konutlar günümüzde ihtiyaç gidermeden öte bir yatırım alanına dönüşmüş durumda. Varlıklı kişiler neredeyse tüm varlıklarını konuta yatırmış durumda. Hem konut fiyatları arttı hem de kira geliri sağladılar. Oysa gerçek ihtiyacı olanlar ev sahibi olamadılar. Ne kadar çok ev yapılırsa yapılsın onlar kiracı olarak kaldı hep. Yani yeni yapılan konutlar çok büyük oranda ihtiyaç sahiplerine değil yatırımcılara gitti.

Düşük gelirliler zaten ev alamıyorlar yatırımcılar da tüm gelirlerini zaten konuta yatırdı. Şu an piyasada ciddi bir şişkinlik mevcut.
Türkiye’nin Suriye’de alan kazanmasıyla Türkiye’deki yüz binlerce Suriyeli bu kazanılan güvenli bölgelere göç etti. Hal böyle olunca kiracı sayısında ciddi bir düşüş oldu. Yatırımcılar kiracı bulmakta zorlanmaya başladılar. Türkiye Suriye’de yeni bölgeler alıyor ve Türkiye’nin hedefi ülkemizdeki milyonlarca Suriyeliyi geri ülkelerine göndermek. Milyonlarca Suriyeli evlerine geri döndüğünde konutlardaki fiyat çakılması asıl o zaman yaşanacak.
Faiz oranları şu an hayli yüksek ve kısa zamanda düşeceğe de hiç benzemiyor. Bu kadar yüksek faiz oranlarıyla ev almak hiç ama hiç mantıklı değil şu an.

İşte tüm bu sebeplerden ötürü konut fiyatları hızlı bir düşüşe geçti. Şu an ev almak kesinlikle mantıklı değil. Şu sıralar ev alırsanız 6 ay sonra aldığınız ev yarı yarıya değer kaybetmiş olacaktır.

Şimdi değil de bir 6 ay beklerseniz hem konut fiyatları ciddi oranda düşecek hem de faizler düşecektir. Sonuç olarak uzmanların hemen hepsi aynı şeyi söylüyor 6 ay bekleyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica