Kadın, Kadınlar, Kadın Sağlığı, Diyet, Yemek Tarifleri, Moda, Dekorasyon

Akıl almaz dolandırıcılık böylesi görülmedi!

  • 14 Kasım 2018
  • Akıl almaz dolandırıcılık böylesi görülmedi! için yorumlar kapalı
  • 994 kez görüntülendi.
Akıl almaz dolandırıcılık böylesi görülmedi!

Akıl almaz dolandırıcılık böylesi görülmedi!

Diyelim ki ev veya araba almak istiyorsunuz ya da başka bir ihtiyacınız için bankadan para çektiniz. Paranızı çaldırmamak için de parayı normal bir poşete koydunuz. Buraya kadar her şey normal asıl olay bundan sonra başlıyor.

Bankadan çıktınız gideceğiniz yer için kaldırımda yürüyorsunuz. Karşınızdan gelen adam fenalaşıp üzerinize kusuyor ve çevreden sözde yardımsever bir başka vatandaş size yardıma gelip üzerinizi silmeye çalışıyor.

Ne kadar masum bir olay gibi görünüyor değil mi?

Herkesin başına gelebilir diyebilirsiniz…

Şimdi asıl meseleye gelelim

Denizli’de bir vatandaş tam da bu anları yaşadı. Bankadan parasını çekmeye gitti. Bu anlarda bir şebeke elemanı vatandaşı takibe aldı. Parayı çektiği sırada çetenin diğer elemanına haber verdi. Ekipteki diğer kişi ilaç içip vatandaşı beklemeye başladı.

65 Yaşındaki vatandaş takip edildiğinden habersiz yolda yürürken, ilaç içen çete elemanı fenalaşmış numarası yaparak gelip üzerine kustu ve uzaklaştı.

Çetenin diğer iki elemanı da yardım etme bahanesiyle vatandaşın yanına geldi ve temizlemeye başladı. Olayın şaşkınlığıyla ne yapacağını bilemeyen vatandaş elindeki para dolu poşetin çalındığını farketmedi bile!

Bir süre sonra parasının çalındığını farkeden vatandaş polisi aradı.

Polis bögedeki güvenlik kameralarını inceleyip hırsızları bulmak için çalışma başlattı.

Yankesicilik ve kapkaçtan korunmak için;

⚠️ Cüzdanınızda fazla para bulundurmayın. Para yerine kredi kartı veya diğer ödeme araçlarını kullanmayı tercih edin.

⚠️ Otobüs metro duraklarında kalabalık pazar yerlerinde başkaları tarafından itildiğiniz anlarda cebinizi ve çantanızı sık sık kontrol etmeyi alışkanlık haline getirin.

⚠️ Bankamatiklerde işlem yaparken kimseye şifrenizi göstermeyin ve söylemeyin.

⚠️ Kalabalık yerlerde yüksek miktarda nakit paranızın olduğunu göstermeyin.

⚠️ Elinizde torba, poşet, paket veya bir başka eşyalar taşırken çantanızı bunlarla vücudunuzun arasında kalacak şekilde tutun.

⚠️ Yürürken çantanızı vücudunuza yakın tutun, çantanızın elinizden kapılmasını zorlaştırmak ve elverişli bir hedef olmamak için çantanızın açılacak yerini koruyun, varsa taşıma ucunu bileğinize geçirin.

⚠️ Altın, zincir ve kolyeler birer hedeftir. Özellikle bisiklet, motosiklet kullanan ya da yanınızdan koşarak geçen hırsızlar tarafından kolayca çekilip, çıkarılacak biçimde takmayın,

⚠️ Şehirlerarası yolculuklarda tanımadığınız kişilerden yiyecek ve içecek alırken dikkatli olun. Ambalajlı da olsa sigara, içecek ve yiyecek maddelerinin içine uyku verici ilaçlar enjekte edilmek suretiyle uyutularak kıymetli eşyalarınızın çalınabileceğini unutmayın.

⚠️ Cami şadırvanlarında abdest almak için veya namaz kılarken askıya astığınız ceket veya benzeri giysilerinizin cebinde paranızı veya cüzdanınızı bırakmayın.

⚠️ Yankesicilik, dolandırıcılık ve kapkaç gibi olaylarla karşılaştığınızda suçluların eşkâli ile oto kullanılmış ise otonun plakasını polise vakit geçirmeden anında bildirin.

⚠️ Bir hırsızın değerli eşyalarınızla ortadan kaybolabilmesi için sadece iki saniyeye ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Konu çok önemli mümkünse herkese ulaştıralım mutlaka paylaşın!

Yandex.Metrica });