FAKİR ÇOCUK

  • 24 Kasım 2016
  • FAKİR ÇOCUK için yorumlar kapalı
  • 11.566 kez görüntülendi.
FAKİR ÇOCUK

BİR ÇOCUK VARDI. BABASI İNŞAATTA ÇALIŞIRDI. ÜÇ GÜN İŞ VARSA DÖRT GÜN YOKTU.

ÇOCUK OKUMAK İSTİYOR, FAKAT MADDİ DURUMLARI PEK PARLAK DEGİLDİ. OKADAR ALÇAK GÖNÜLLÜYDÜ Kİ, ARKADAŞLARI BAKKALDAN HERGÜN ÇİKOLATA, MEŞRUBAT VE BENZERİ ŞEYLER ALIP İŞTAHLA YERKEN O MAHSUM MAHSUM BAKARDI.

ONUN PARASI OLMADIĞI İÇİN

BAKKALDAN ÇİKOLATA, MEŞRUBAT ALAMIYORDU. BABASININ DURUMUNU BİLDİGİ İÇİN DE PARA İSTEYEMİYORDU.

ONUN TEK HAYALİ VARDI. OKUMAK, OKUYUP ADAM OLMAK. ÖĞRETMEN OLMAK VE ÜLKESİNİN ÇOCUKLARINI EĞİTMEK HAYALİYLE YAŞIYORDU.

OKUYUP ADAM OLDUKTAN SONRA, İLERİDE SIKINTI ÇEKEN AİLESİNİ BİRAZ OLSUN RAHATLATMAKTI ONUN HAYALİ. HER BAYRAM OLMASA DA, BAZI BAYRAMLARDA ANCAK GÖRÜRDÜ YENİ ELBİSEYİ VE AYAKKABIYI.

HALİNE ÜZÜLÜRKEN, YOKSULLUKTAN İÇİ YANARKEN, SIKINTI ÇEKERKEN HİÇ ŞİKAYET ETMEDİ.

ZAMAN GEÇTİ BÜYÜDÜ ARTIK. GENÇ BİR DELİKANLI OLMUŞTU. GENÇ ADAMAMIN CEBİNDE AZDA OLSA PARASI OLMALIYDI. O İÇİ KAN AĞLAYAN GENÇ TEK BİR ŞEYİ DÜŞÜNÜYORDU.

ONUN HAYALİNDE OKUMAK VE ÖĞRETMEN OLMAK VARDI. ONUN HAYALİNDE, ÖĞRETMEN OLARAK ÜLKESİNE VE FAKİR ÇOCUKLARA HİZMET ETMEK. KİTAP ALAMAYAN, KIŞIN SOĞUK KARLI GÜNLERİNDE BAZISI LASTİK AYAKKABI GİYERKEN, LASTİK AYAKKABIYI BULAMAYIP GİYDİĞİ TERLİĞİN ÜSTÜNÜ POŞET VE BEZLE SARARAK OKULA GİDEN FAKİR ÇOCUKLARA YARDIM ETMEKTİ EN BÜYÜK HAYALİ.

BABASI BİR GÜN OĞLUNU KARŞISINA ALIR VE ONA DERKİ; OĞLUM SEN ARTIK DELİ KANLI ADAM OLDUN AZDA OLSA CEBİNDE PARAN OLMALI DER VE CEBİNDEN BEŞ LİRA ÇIKARIP OGLUNA VERİR. DELİKANLI PARAYI UTANA UTANA ALIR TEŞEKKÜRLER BABA DER VE BOYNUNA SARILIR.

ARADAN BİRKAÇ GÜN GEÇER BABA OĞLUNA BEŞ LİRA DAHA UZATIR OĞUL BU SEFER PARAYI İSTEMEZ.
BABA OĞLUNA SORAR;

NİYE ALMIYORSUN OĞLUM DER.

OĞUL KISIK BİR SESLE “DAHA VERDİĞİN BEŞ LİRA DURUYOR BABA” DER.

BABASI OĞLUNA “OĞLUM NİYE HARCAMADIN” DİYE SORAR.

OĞUL CEVAP VERİR;

SEN AKŞAMA KADAR SIRTINDA KUM ÇİMENTO ÇEKİYORSUN, BİZE EKMEK PARASI GETİRİYORSUN,
BENİM OKUL İHTİYACIM FELAN MELAN DERKEN ANCA YETİRİYORSUN. SEN HAYATIN OLMAZ ACISINI ÇEKERKEN BEN O PARAYI NASIL HARCARIM BABA, ALLAH SENDEN RAZI OLSUN, DER.
BABASININ GÖZLERİ DOLAR DUYGULANIR OĞLUNA SIKI SIKI SARILIR.

ÇOCUK BABASINA SEVİNÇLE, FEDAKAR BABASINA SARILIRKEN “BENİM SENDEN TEK BİR İSTEGİM VAR” DER.

BABASI: “NEYMİŞ OĞLUM SÖYLE” DER.

BABA, SADECE BENİ OKUTMANI İSTİYORUM. BABA BAŞKA BİRŞEY İSTEMİYORUM.

OKUYUP ÖĞRETMEN OLMAK SİZE BAKMAK, BU YAŞTAN SONRA SENİ İNŞAATLARDA ÇALIŞTIRMAMAK VE FAKİR ÇOCUKLARA YARDIM EDEREK OKUTMAK İSTİYORUM” DER.

YAŞLI BABA, GÖZYAŞLARIYLA BİR KEZ DAHA OĞLUNA SARALIRKEN, İNŞAALLAH OĞLUM. İNŞAALLAH ALLAH YARDIM EDER DE, İNŞAALLAH HERGÜN İNŞAATLARDA İŞ BULURUM VE KAZANDIĞIM PARAYLA SENİ OKUTURUM. BEN YOKLUĞU YAŞARKEN, İNŞAALLAH SİZ KURTULURSUNUZ” DER.

YAŞLI ADAM HERGÜN İNŞAATLARDA ÇALIŞIRKEN, GENÇ OĞLU O GÜNDEN SONRA TÜM YORGUNLUĞUNU OKULA VE DERSLERİNE VERİR. OKULU HEP BAŞARIYLA GEÇER.

YILLAR ÇABUCAK GEÇMİŞ VE GENÇ DELİKANLI ARTIK ÜNÜVERSİTELİ OLMUŞTU. BİR AZİMLE ÖGRETMEN OLUP DERS VERECEĞİ GÜNÜ BEKLİYORDU.

GÜN GELMİŞ ÜNİVERSİTEYİ BİTİRMİŞ VE ÖĞRETMEN OLMUŞTU. ARTIK HEM AİLESİNE DESTEK OLUYORDU, HEM ÇOK İSTEDİĞİ ÇOCUKLARA ÖĞRETMENLİK YAPIP DERS VERİYORDU. ÜLKESİNE VE MİLLETİNE HİZMET ETMENİN MUTLULUĞUNU YAŞARKEN, ULAŞABİLDİĞİ KADAR FAKİR ÖĞRENCİLERE YARDIM ETMEYE ÇALIŞIYOR, YETER ARTIK SOĞUK KARDA TERLİK İLE OKULA GİDEN ÇOCUK KALMASIN DİYE GAYRET EDİYORDU.

O FAKİRDİ. ÇOCUKLUĞUNU DOYA DOYA YAŞAYAMAMIŞTI AMA O HİÇ YILMAMIŞTI. FAKİRLİĞİNDEN HİÇ UTANMAMIŞTI. KATLANDIĞI FAKİRLİK VE SIKINTILI GÜNLER GERİDE KALIRKEN, GEÇMİŞTE YAŞADIKLARINI ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIYLA PAYLAŞIRKEN UTANMIYORDU.

HELE HELE ÖĞRENCİLERİYLE PAYLAŞIRKEN, FAKİR ÖĞRENCİLERİN DURUMU KARŞISINDA GEÇMİŞ GÜNLERİNİ HATIRLAYARAK BAZEN GÖZYAŞLARINI TUTAMAZKEN, ÖĞRENCİLERİNE DE FAKİRLİKTEN UTANMAMALARINI, TEK GAYELERİNİN OKUYARAK, FAKİR ANA VE BABALARINA, KARDEŞLERİNE, ÜLKELERİNE HİZMET ETMEK OLMASI GEREKTİĞİNİ ANLATIYORDU. O ANLATIRKEN, KÜÇÜK ÖĞRENCİLER DE ÖĞRETMEN OLMA HAYALİ KURARKEN, BAZEN DE SEVİNÇ GÖZYAŞLARIYLA ÖĞRETMENLERİYLE TEK YÜREK OLMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORLARDI.

DÜNYAYA FAKİR DE GELEBİLİRİZ ZENGİN DE AMA HEPİMİZ İNSANIZ HEPİMİZ BU ÜLKEDE YAŞIYORUZ.
YETERKİ YAŞAMA SEVİNCİ OLSUN.

YETERKİ ZORLUKLARA KATLANMA AZMİ OLSUN.

YETERKİ ÜLKEMİZE HİZMET ETME İDEALİ OLSUN.

YETERKİ MİLLETİMİZE HİZMET ETME GAYEMİZ OLSUN.

YETERKİ ALLAH`A SAMİMİ İNANCIMIZ OLSUN.

ÖYLE DEĞİL Mİ DOSTLAR.

Okuduysanız Paylaşalım bu güzel kıssayı herkes okusun

Yandex.Metrica