Fatih İstanbul’u Alacağından Neden Bu Kadar Emindi?

  • 22 Ocak 2017
  • Fatih İstanbul’u Alacağından Neden Bu Kadar Emindi? için yorumlar kapalı
  • 2.863 kez görüntülendi.
Fatih İstanbul’u Alacağından Neden Bu Kadar Emindi?

Fatih İstanbul’u Alacağından Neden Bu Kadar Emindi?

Fatih Sultan Mehmet istanbulu fethetme plânları yapıyordu. Daha henüz 21 yaşında bulunan hükümdar, İstanbulun fethine girişmeden önce, halkını imtihan etmek istemişti.

Sabahın erken saatlerinde tebdili kıyafet ederek, Osmanlının başşehri olan Edirnede çarşıya çıktı.

Çarşının bir tarafından girip, alış veriş yapmaya başladı. Birinci dükkâna varıp birşey aldı. İkinci bir şey istediğinde

dükkân sahibi vermedi. Fatihi tanımıyordu dükkân sahibi. Fatih Hazretleri mal olduğu halde neden vermediğini sordu.

Adam: Ben sana bir şey satmakla sabah siftahımı yapmış oldum, ikinci alacağını da karşıdaki dükkândan al. Çünkü o henüz siftah etmemiştir, dedi.
Fatih memnun olmuştu. Öbürüne vardı, bir miktar mal aldı İkincisini istediğinde o da vermeyip komşu dükkâna gönderdi. Böylece Hazreti Fatih koca çarşıyı baştan sona kadar dolaştı Hepsinde aynı mukabele ile karşılaşmıştı.

Aldıkları erzakı, medresede ilim tahsil eden talebelere gönderdi, kendisi de saraya gelip Allah’a şükür secdesine kapandı ve şöyle dedi:

– Ya Rabbi sana hamdolsun Bana böyle birbirini düşünen millet ihsan ettin. Ben bu milletimle değil Bizansı, dünyayı bile fethederim, dedi ve istanbulun Fetih planlarını hazırlamaya başladı.

53 gün süren muhasaradan sonra Bizans, Akşemseddin Hazretlerinin de bizzat iştirakiyle fetholunmuştu. İstanbul fetholunduktan sonra, Osmanlı imparatorluğunun merkezi Edirneden İstanbula taşındı.

KADINLAR SİTESİ Sayfamızı beğenin yeniliklerden ilk siz haberdar olun

Yandex.Metrica