Tansiyon

  • 04 Kasım 2018
  • 986 kez görüntülendi.

Tansiyon

Tıp fakültesindeyken Kardiyoloji stajında birine tansiyonu yüksek demek için 160/95 üzerinde olması gerektiği öğretiliyordu. Dahası bu tansiyonda henüz İLAÇ verilmiyor, biraz tuzunu kıs denip İZLEM öneriliyordu. KÜÇÜK tansiyon önemliydi.

Mecburi hizmetteyken duyduk ki artık BÜYÜK tansiyon da önemli olmuş ve küçük tansiyon normal olsa da büyük tansiyon yüksek ise yine ilaç verilecekmiş.

Mecburi hizmetten döndüğümüzde meslektaşlarımızın artık 140/90 üzerine ilaç vermeye başladığını gördük.

Dün gece haberlerde artık 130/80 değerinin yüksek tansiyon SINIRI olduğunu öğrendik. Yani BÜTÜN MESLEK HAYATLARI BOYUNCA, tansiyonu 130/80 olanlara TURP GİBİSİN diyen doktorlar, bugünden itibaren size HASTASINIZ diyecekler.

Peki NORMAL neydi? 120/80. Bunda hala bir değişiklik yok. Fakat artık SINIRA gelindi.

Bundan sonra İLAÇ ŞİRKETLERİ ya “normali” aşağıya (mesela 100/60) çekecekler, ya da antihipertansif ilaçların KORUYUCU etkisi “kaşfedilecek”.

Bence İKİNCİ seçenek daha muhtemel. Birkaç yıl içinde ilaç şirketleri kendilerini birkaç milyon dolara satacak yeterli sayıda hekim bulunca, “prestijli” tıp dergilerinde antihipetansiflerin “KORUYUCU” etkisine ilişkin yayınlar okuyacağız. Sonra mesela 10 yaşından itibaren düzenli antihipertansif alanlarda ileride hipertansiyon gelişmediğine ilişkin yayınla çıkacak.

İnanmıyor musunuz? Bekleyin, birkaç yıl sonra hatırlatırım siz!!!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica