Tek Kollu Şampiyon!

  • 11 Nisan 2017
  • Tek Kollu Şampiyon! için yorumlar kapalı
  • 2.385 kez görüntülendi.
Tek Kollu Şampiyon!

 

Judo hocası : ´´Çocuğu Bir getir bakalım´´ demiş.

Ertesi gün baba -oğul çıkmışlar hocanın karşısına.

Hoca çocuğu şöyle bir süzmüş ve: ´´Tamam,´´ demiş ´´Yarın Çocuğun eşyalarını getir, çalışmalara başlıyoruz.´´ ertesi gün çocuk geldiğinde hocası ona bir hareket göstermiş ve : ´´ bu harekete çalış´´ demiş. Çocuk bir hafta aynı hareketi çalışmış. Sonra Hocasının yanına gidip,´´ Bu hareketi öğrendim, Başka hareket göstermeyecek misiniz? ´´ diye sormuş.

 

Hocanın Cevabı : ´´Çalışmaya Devam et ´´ olmuş. İki ay, üç ay, altı ay, derken çocuk okuldaki bir yılını doldurmuş. Bu bir yıl boyunca hep aynı hareketi tekrarlamış ve Hocasının yanına tekrar gitmiş: ´´Hocam, bir yıldır aynı hareketi yapıyorum, iyide yapıyorum başka hareket göstermeyecek misiniz?´´ ´´ Sen aynı hareketi çalış oğul, zamanı gelince yeni harekete geçeriz´´ demiş hocası, İki yıl, üç yıl derken çocuk hocasının nezaretinde beş yılını doldurmuş. Bir gün hocası çocuğun yanına gelip: ´´ hazır ol!?´´ demiş.

´´Seni büyük turnuvaya yazdırdım. Yarın maça çıkacaksın´´ Delikanlı şoke olmuş. Hem solu yok, hem de judoda bildiği tek hareket var. Ünlü judocuların katıldığı turnuvada hiçbir şansının olmayacağını düşünmüş; ama hocasına saygısından da ses çıkarmamış. Turnuvanın birinci günü delikanlı ilk müsabakasına çıkmış. Rakibine bildiği o tek hareketi yapmış ve kazanmış. Derken ikinci, üçüncü maç.. çeyrek final, yarı final ve umulmadım bir biçimde finale katılmaya hak kazanmış.

Finalde delikanlının karşısında ülkenin son on yıldır yenilmeyen şampiyonu çıkmış. rakip, Judoda tam bir üstat. Delikanlı Dayanamayıp hocasının yanına koşmuş. ´Hocam´ demiş . ´´ hasbelkader buraya kadar geldik, Ama rakibime bir bakın, yılların şampiyonu. Ben de ise bir kol eksik ve bildiğim bir tek hareketi var. bu kadar bana yeter. bari çıkıp da rezil olmayayım. İzin verin turnuvadan çekileyim´´ ´´ olmaz´´ demiş hocası. ´´yenilirsen de namusunla yenil ´´ Çocuk çaresiz çıkmış müsabakaya ve maç başlamış. delikanlı yine o bildiği tek hareketi yapmış ve bir hamlede rakibini yere sererek şampiyon olmuş.

Kupayı aldıktan sonra hocasının yanına koşmuş: ´´Hocam. Nasıl oldu bu iş? Benim bir kolum yok ve bildiğim tek hareket var. Nasıl oldu da ben kazandım?!! ´´Bak oğlum´´ demiş hocası; ´´ İlk olarak, beş yıldır aynı hareketi çalışıyorsun. O kadar çalıştın ki, artık yeryüzünde o hareketi senden daha iyi yapan hiç kimse yok. İkinci olarak da , o hareketin tek bir karşı hareketi vardır. Onun içinde, rakibinin seni sol kolundan tutması gerekir !

Yandex.Metrica