Uçak

  • 10 Nisan 2017
  • Uçak için yorumlar kapalı
  • 2.108 kez görüntülendi.
Uçak

Uçak
Fransızlar yeni buluşları olan uçağı tanıtmak için tüm uluslardan katılımcıları davet ederler. Herkes böyle bir icatın gerçekleşmiş olması nedeniyle şaşkın ve meraklıdır.

Dönemin Osmanlı hükümetine de katılımcı için haber gönderilmiş. hükümet icatlara oldukça meraklı olan ali rıza paşayı gönderelim o meraklıdır demişler. Ve derhal saraya çağırmışlar. Kendisine Fransızların buluşundan bahsetmişler ve Osmanlı yı temsilen gitmesini istemişler. ali rıza paşa bunu biz yapmalıydık demiş içinden hayıflanarak. ..

Yalnız demişler paşa ya davet 2 kişilik yanına 1 kişi daha al onu da sen belirle demişler. Ali rıza paşa biraz düşünmüş ve bir delikanlı var onu götüreyim demiş. neyse ali rıza paşa ve delikanlı Paris’in yolunu tutmuşlar. Paris’te otele yerleşmişler. Ve buluşun gösterileceği gün. .. kalabalık meydan ve pist herkes merakla bekliyor.

Derken pilot hazırlıklarını yapıyor. Üstüne mont giyiyor birde gözlük takıyor. Uçak havalanıyor.. . parendeler taklalar manevralar müthiş bir gösteri. Piste iniyor. Alkışlar arasında iniyor uçaktan. Herkes kıskanç ama şaşkın. Bir yetkili bir gönüllü istiyor.

Pilotun arkasında ona eşlik edebilecek cesareti olan. Bizim delikanlı atılıyor. Ben ben. Tamam, deniyor ve delikanlıya gözlük ve mont veriliyor. Delikanlı montu giyiyor gözlüğü takıyor. Kalabalıktan sıyrılmak üzere iken ali rıza paşa kolundan tutuyor. boş ver sen binme bırak başkası binsin diyor. Neden diye soruyor delikanlı bir şey mi hissettiniz. .. Yok, sen yine de binme evlat diyor. Derken başkası biniyor uçağa. Uçak havalanıyor delikanlı öfkeli paşa ya . Parandeler, Manevralar, Derken uçak alev topuna dönüyor ve piste çakılıyor. 2 ölü.

Delikanlı paşaya bakıyor hayretler içinde. Paşa mağrur ve mutlu bir insanı kurtardığı için. Ama bir başkası ölmüştü. ama kurtardığı bir insan değildi. Bir ulustu. Çünkü delikanlı Mustafa Kemal Atatürk’tü.

Yandex.Metrica