Kız Çocuğu Yetiştiren Annelere On Altın Öneri

  • 07 Mart 2017
  • Kız Çocuğu Yetiştiren Annelere On Altın Öneri için yorumlar kapalı
  • 3.058 kez görüntülendi.
Kız Çocuğu Yetiştiren Annelere On Altın Öneri

1- Kızınıza her baktığınızda, onun büyüyüp bir gün anne olacağı gerçeğini aklınızdan çıkarmayın.

2- Kızınıza zaman ayırın. İletişiminizi güçlü tutun. Haklıysa taraf olun. Haksız ise de zıtlaşmayıp yine kızınızın tarafında durarak “öz eleştiri” yapmasına yardımcı olun.

3- Kızınızı asla babasına şikayet etmeyin. Eşinizi doldurup kızınızı azarlatmayın. Kızınızın şahitliğinde kocanıza şiddetle itiraz edip tartışmayın da.

4- Kızınızda gördüğünüz iyi veya iyi sayılabilecek söz ve davranışları onaylayın. Mükemmeliyetçi ve memnuniyet duymayan bir anne olmayın.

5- Kızınızı dert ortağınız veya arkadaşınız haline getirmeyin. Mesafeyi koruyun.

6- Kızınıza iffetli olmanın ne demek olduğunu, namusu ve hayâyı anlatın. Bu konularda sakın baskı yapmayın. Ama bu konulardan bahsederken sakın gülmeyin ve gülümsemeyin ve ciddiyetinizi bozmayın. Yaşı gelmeden yavaş yavaş tesettüre alıştırmaya başlayın.

7- Kızınızdan sizin yarım kalmış, içinizde uhde kalmış hayallerinizi kopya çekmesini beklemeyin. Kendi cevherlerini ortaya çıkarmasına izin verin.

8- Kızınıza yaşına uygun sorumluluklar verin. Ağır işler yüklemeyin. 10 yaşından itibaren ev işlerini birlikte yapmaya çalışın.

9- Kız çocuğunun birincil rol modeli annesidir. Ona en kuvvetli örnek olduğunuzun farkında olun. Birçok konuda annesini taklit etmeye çalışacaktır.

10- Boş surahi, bardak dolduramaz. Sürekli kendinizi ilmî ve manevi yönden geliştirmeye çabalayın. Gelenek, görenek, örf ile yetinmeyin. Daima üzerine katın.

Yandex.Metrica