Leyla Sayar: Evlerini Fakirlere Dağıtan Yıldız

  • 12 Ekim 2021
  • Leyla Sayar: Evlerini Fakirlere Dağıtan Yıldız için yorumlar kapalı
  • 1.413 kez görüntülendi.
Leyla Sayar: Evlerini Fakirlere Dağıtan Yıldız

Bir zamanlar erkeklerin yüreklerini hoplatan bir kadının evliya olduğu iddia edip tüm malını mülkünü ihtiyaç sahiplerine nasıl dağıttığının öyküsü bu… Kıydiği kıyafetlerle olay olan bir oyuncunun laikliğe aykırı davrandığı öne sürülerek nasıl savcılık tarafından içeri alındığının hikayesi bu…

Bu hikaye defalarca aşk yaşamış, metres rollerinde oynamış, plajlarda en cesur giysileri giymiş, bakışlarıyla insanları peşinden sürklemiş bir değişmişin dansözlükten kara çarşafa uzanan enteresan hayatını peygamber efendimizi rüyasında defalarca nasıl gördüğünü anlatır. Leyla sayar Çerkes bir anne ve Selanik göçmeni bir babanın çocuğu olarak 27 Aralık 1939’da İstanbul’da dünyaya geldi. Henüz 15 yaşındayken Amerikan kız kolejinde okurken filmcilerin dikkatini çekmeyi başarmıştı.
Kendi güzelliğine her daim güvenen Leyla Sayar vucudunu sergilemekten asla çekinmiyordu. Güzel yüzününün yanına muhteşem fiziğini de ekleyince 1954 yılında Caddebostan plaj güzeli seçildi. İlk başarısını böylece almış oldu.Ünlü olmanın hayallerini kuran Leyla Sayar Ankara devlet tiyatrsunda eğitim almaya başladı. Hayali O dönemin en popüler yıldızı olan cahide sonkudan daha iyi olmaktı. 17 yaşına geldiğindeyse Yıldız Dergisi’nin düzenlediği artist yarışmasına katıldı ve orada açık ara farkla birinci oldu ama bu yarılşmaya katıldığı içinde kolejden atıldı…

Eğitim hayatı bu yüzden yarım kalacaktı. 17 yaşında küçücük bir kızın ışıl ışıl parlaması yapımcıların iştahını kabartmış ona hemen film teklifi yapmışlardı. İlk filmi 1957 yapımı hüseyin peyda ve semih serezlini başrolünde olduğu üç garipler filmi olur. Komedi türünde olan bu filmde oldukça başarılı bir performans sergileyen leyla sayar birden tüm türkiyenin tanıdığı bir isim haline geldi. Sonrası belliydi… Ardı arkası kesilmeyen filmler gelmeye başladı… Duvaklı göl 1958 Bizim mahalle 1959 Ayşecik 1960 yaban gülü 1961 ver elini istanbul 1962 çapkın hırsız 1963 beş şeker kız 1964 ve daha yüzlercesi…
Leyla Sayar Cahide Sonku’nun bile önüne geçmiş 50 li ve 60 lı yılların en önemli yıldızı olmuştur 25 yılda 200 den fazla filmde rol aldı. Masum kız rolleriyle başladığı sinema hayatı wamp seksi kadın rolleriyle devam etmişti. Son filmi ise 1970 yılında yapılan ankaram ekspresi olur sonra birden sinemayı bırakır ne olduğunu anlamaz kimse. Dansözlük yapacağını söyler. O yıllarda muzaffer temayla da fırtınalı bir aşk yaşamaktadır. Muzaffer tema bunu kabul etmez sen oyuncusun senden dansöz olmaz der. Bu çatışma bir süre devam eder ve anlaşamayan çift kısa sürede ayırlır.

Leyla sayar dansöz olmasını kabul eden Erdal Kasidecioğlu ile 1974 yılında evlenir ancak bir yıl sonra onunla da ayırlır. Ardından bir dönem Sağlık Eski Bakanı olarak görev yapan merhum Yıldırım Aktuna’yla birlikte olsa da bu aşk uzun sürmez. İzleyici de onun dansöz olmasını hazmedemez. sinemada onu seven izleyiciler bu durumu hiçbir zaman kabullenemez. Daha önce hiç böyle bir iş yapmamış olduğu için, Kudret Şandıra’dan bir hafta ders alır. Ancak dansözlük hayatı sinema hayatı kadar başarılı olmaz. Pavyonlarda gazinolarda eğlence mekanlarında sahneye çıkan leyla sayar sinemaseverlerin tepkileri üzerine dansözlüğü bırakır… Ve tam o sırada herkesin şaşıracağı bir durum yaşanır dansözlüğü bırkaır bırakmaz tesettüre girer.
Kimse ne olduğğunu anlmaz bile ve ortalıktan birden sihirli bir şekilde kaybolur… Dönemin wamp kadın oyuncusu cesur kıyfetlerle sahnelerde erkekleri coşturan o kadın bir den bambaşka bir insana dönüşmüştür. LEYLA SAYAR Leyla Sayar, 1939 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Aslen kökeni Çerkezdir. Kısa bir dönem Ankara Devlet Tiyatrosu’nda eğitim aldı. 17 yaşına bastığında 1957 senesinde Yıldız Dergisi’nin tertiplediği artist yarışmasında başarı kazanarak ilk sinema filmi olan 1958 senesinde çekilen “Üç Garipler” filmiyle sinemaya ilk adımını attı.

Arkasından“Duvaklı Göl, “Dertli Irmak” gibi filmlerde rol aldı. Leyla Sayar katılmış olduğu güzellik yarışmasında Türkiye ikincisi olmuştur. Dönemin vamp ve ateşli kadın rolleri denildiğinde ilk akla gelen oyuncudur. O yıllarda bir çok sinema oyuncusunun yaptığı gibi sahneye de çıktı Leyla Sayar, ancak dansöz olarak sahne aldı. Daha önceki yıllarda hiç böyle bir iş yapmamış olması sebebiyle, Kudret Şandıra‘dan bir hafta kadar ders alarak 1972 senesinde çıktığı sahnede şansı pek yaver gitmedi. Filmlerini beğenerek izleyenler onu sahnede dans ederken izlemekten pek hoşlanmayınca sanat hayatını erken noktaladı.
1976 yılında kendini dine adadı ve hidayete kavuşmanın hazzını ve mutluluğunu hissetti. 35 yıl sonra 2011 yılında yaşadığı bu münzevi yaşamadan kendi tabiri ile “sıkılarak” normal bir hayata dönüş yapmıştır. Leyla Sayar, 9 senede yaklaşık 170 film çevirdi. 35 yıl Nişantaşı’nda bulunan evine kimseyi sokmak istemeyen Leyla Sayar, evinde elektrikli hiç bir alete yer vermemektedir.
LEYLA SAYAR ÖZEL HAYATI Leyla Sayar, zamanın Eski Sağlık Bakanı rahmetli Yıldırım Aktuna bey ile beraber oldu. Sinema oyuncusu Muzaffer Tema ile kısa bir süre aşk yaşadı.

Bunların haricinde sadece tek bir kez evlilik yaptı. Leyla hanım bir röportajında Benim halam Amerikalı olan bir petrol kralıyla hayatını birleştirmişti. Bana hep Amerika’yı anlattı. “Sen Türkiye de huzurlu olmazsın, senin karakterin Amerika da yaşamaya çok müsait” diye beni etkilemeye çalışırdı. Ama ben bir türlü gitmeye cesaret edemezdim. Zaten nasıl gideyim ki Amerika’ya? Burada herkes “Çok güzelsin” diye etrafımda dönüyordu. onların teşvikiyle güzellik yarışmasına katıldım. Sonrasında yine beni Amerika’dan pek çok kez çağırdılar ama ben Ülkemde mutlu olacağımı fark etmiştim artık. Oraya gitmemin hiç bir esprisi kalmamıştı diye belirtmiştir. Leyla Sayar 2016 senesi 22 Temmuz akşamı İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Yandex.Metrica