İncir Kompostosu Tarifi

  • 04 Mart 2014
  • İncir Kompostosu Tarifi için yorumlar kapalı
  • 2.682 kez görüntülendi.
İncir Kompostosu Tarifi

Zorluk derecesi: kolay
Hazırlama süresi: 30 dakika
Buzdolabında bekletme süresi: 2 saat

Malzemeler (4 kişilik):
8 taze olgun incir
1 portakal
1 limon
1 şişe kırmızı şarap (75 el)
(örnek: Cöte duRhone veya Yakut)
4 çorba kaşığı bal
1 tatlı kaşığı kuru dağ kekiği veya kekik
1 çorba kaşığı Cointreau veya portakal likörü
İncir Kompostosu Tarifi
İncir Kompostosunun Yapılışı:
1.incirleri yıkayıp kâğıt havlu ile kurulayın. Limonu ve portakalı yıkayın. Portakalı yatay olarak ikiye bölün (yani sapından aşağıya doğru değil). Yarım cm kalınlığında yuvarlak iki dilim kesin. Limonu da aynı şekilde hazırlayın. Tüm dilimlerdeki çekirdekleri çıkarın.
2.Şarabı bir tencereye boşaltıp limon ve portakal dilimlerini ekleyin. Daha sonra balı ve kekiği ekleyip hızlı ateşte 5 dakika pişirin. Tencereyi ateşten alm, içinden limon ve portakal dilimlerini çıkarıp bir kenara bırakın.
3.İncirleri sıcak şarabın içine sapları yukarı gelecek şekilde dizin.Tencereyi tekrar ateşe koyarak 10 dakika pişmeye bırakın. Daha sonra incirleri tencereden çıkarıp serin bir yerde soğumaya bırakın.
4.Limon ve portakal dilimlerini tekrar tencereye şarabın içine koyun. Hızlı ateşte, şarap yarıya ininceye kadar kaynatıp soğumaya bırakın. Soğuyunca içine Cointreau’yu ilave edin. Sosu incirlerin üzerine döküp hemen servis yapın.
Önerilen şarap: Cointreau veya portakal likörü bu tatlı için ideal seçimdir. Çünkü limon ve portakalın asidi şarabı kaldırmaz.

Yandex.Metrica