Krem Karamel Tarifi

  • 07 Mart 2014
  • Krem Karamel Tarifi için yorumlar kapalı
  • 6.369 kez görüntülendi.
Krem Karamel Tarifi

Zorluk derecesi: pek zor değil
Hazırlama süresi: 20 dakika
Fırında pişme süresi: yaklaşık 1 saat

Malzemeler (4 kişilik):
300 g şeker
7 yumurta
1 litre süt (tam yağlı)
1 paket vanilya veya 1 vanilya çubuğu
1 tatlı kaşığı limon suyu
Krem Karamel Tarifi
Krem Karamelin Yapılışı:
1.Sütü bir tencerede kaynatmadan ısıtıp içine vanilyayı atın. Tencerenin kapağını kapatın.
2.Fırını 160 derecede kızdırın. 6 çorba kaşığı suyu, limon suyunu ve şekerin yarısını küçük bir tavaya koyun, karıştıra karıştıra kaynatarak açık kahverengi renkte bir şurup yapın. Şurubu veya karameli hemen hemen 1,5 litrelik derin bir fırın kabına boşaltın.
3.Yumurtaları büyük bir kâseye kırın ve şekeri, çırparak içine karıştırın. Karışımı en az 2 dakika çırpıp içine sıcak sütü ekleyin.
4.Kremi fırın kabına dökün ve 1 saat pişmek üzere fırına koyun (bain-marie tercih edilebilir. Yani, fırın kabını, içinde su olan kendinden daha büyük bir kabın içine koyarak fırına atın). Krem karamelin içine bir bıçak batırdığınızda bıçak temiz çıkarsa, krem pişmiş demektir.
5.Krem karameli servis ânına kadar buzdolabında bırakın. Buzdolabından çıkartıp kabın dibini, 30 saniye kaynar suya batırın. Böylece kabın dibindeki karamel erir ve kaba yapışmaz. Kremin kenarlarından bir bıçak geçirerek kaptan ayırın ve krem karameli düz bir servis tabağının üstüne ters çevirerek boşaltın (tabağı kremin üstüne kapatıp tek ve yumuşak bir hareketle, birlikte ters çevirerek boşaltın).
Önerilen şarap: Şampanya veya köpüklü şarap.

Yandex.Metrica