Limonlu Tart Tarifi

  • 04 Mart 2014
  • Limonlu Tart Tarifi için yorumlar kapalı
  • 2.794 kez görüntülendi.
Limonlu Tart Tarifi

Zorluk derecesi: Pek zor değil Hazırlama süresi: 55 dakika, 45 dakikası pişme süresi
Hamurun dinlenme süresi: 2 saat
Malzemeler (24-26 cm’lik tart kabı için):

300 g kırık hamur için:
150 g buğday unu
110 g tereyağı
50 g pudra şekeri
1 yumurta
İç ve garnitür için:
5 limon
3 yumurta
100 g erimiş tereyağı
200 g kristal şeker veya toz şeker
Limonlu Tart Tarifi
Limonlu Tartın Yapılışı:
1.Unu kabın içine eleyip ortasına bir çukur açın. İçine pudra şekerini dökün, yumurtayı kırın ve şekeri ekleyin. 1 çorba kaşığı tereyağını ayırıp kalan tereyağını fındık büyüklüğünde parçalar halinde çukurun çevresindeki unun üzerine yer yer koyun.
2.Tüm malzemeleri karıştırarak sert ve homojen bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Hamuru top haline getirin, bir mutfak filmi ile sarıp buzdolabına veya serin bir yere 2 saat dinlenmeye bırakın.
3.Fırını 200 derecede kızdırın. Altı yapışmayan bir tart kalıbını yağlayın. Hamuru 30 cm çapında açın ve tart kalıbının dibine yayın. Hamurun üstüne yağlı kâğıt serin ve kâğıdın üzerine de kuru fasulye koyup (ç.n.: hamur kabarmasın diye)15 dakika fırında pişirin.
4.Limonları yıkayıp kurulayın. Limon kabuğunu rendeleyin. Limonları ikiye kesin ve suyunu sıkın. 2 di limon suyunu, limon kabuğu rendesinin üstüne dökün. 1 yumurtayı ve 2 yumurta sarısını, limon suyu ve limon kabuğu rendesi ile çırpın. Yumurta beyazlarını bir kenara bırakın.
5.1 çorba kaşığı toz şekeri ayırıp kalanını tereyağına karıştırın. Hazırladığınız karışımı çırpılmış yumurta ve limona katıp yaklaşık 5 dakika akıcı ve homojen bir hale gelinceye kadar çırpın. Daha sonra derin bir kaba süzün.
6.Fasulyeleri ve yağlı kâğıdı alıp atın, tart hamurunu 5 dakika altın rengi alıncaya kadar pişirin. Üzerine yumurta-limon karışımını dökün.
7.Yumurta beyazlarını sert bir karbeyaz oluncaya kadar çırpın, 1 çorba kaşığı toz şekeri ekleyerek, krem gibi bir karışım elde edinceye kadar çırpmaya devam edin. Daha sonra tartın üzerine yayın. Tartı 15 dakika, yumurta beyazları hafif kahverengimsi bir renk alıncaya kadar pişirip soğumaya bırakın.

Yandex.Metrica