Kadın, Kadınlar, Kadın Sağlığı, Diyet, Yemek Tarifleri, Moda, Dekorasyon

Bu ilk değilmiş! Yaşam savaşı veren Nisa’nın annesinin sözleri kan dondurdu

  • 06 Nisan 2022
  • Bu ilk değilmiş! Yaşam savaşı veren Nisa’nın annesinin sözleri kan dondurdu için yorumlar kapalı
  • 441 kez görüntülendi.
Bu ilk değilmiş! Yaşam savaşı veren Nisa’nın annesinin sözleri kan dondurdu

Bu ilk değilmiş! Yaşam savaşı veren Nisa’nın annesinin sözleri kan dondurdu

Türkiye İstanbul’da Acil Tıp Teknisyeni Büşra Durmaz’ın, Pendik’te terk edilmiş halde bulduktan sonra sütannelik yapıp “Nisa Mihriban” ismini verdiği bebeği konuşuyor. Nisa Mihriban bebeğin yoğun bakımda tutulduğu ve sağlık durumu ciddiyetini koruduğu bildirilirken vicdansız annesi ise tutuklandı. Cani annenin hakimlikteki sorgusunda sözler ise şoke edecek cinsten. İşte Nisa bebekle ilgili son gelişmeler…

 

İstanbul Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi Başhekimliği Pendik 11 No’lu Acil Yardım İstasyonu’nda Acil Tıp Teknisyeni olarak görev yapan 29 yaşındaki Büşra Durmaz, 29 Mart Salı günü Pendik’te boş araziye bırakılmış bir bebek ihbarına gitti. Durmaz, bulduklarında aç olduğunu fark ettikleri bebeği emzirdi ve 3 aylık bebeğe kendi kızının ikinci adını verdi. Nisa Mihriban ismi verilen bebek, sağlık kontrollerinin ardından Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne götürüldü. Bir süre sonra sağlık durumu kötüye giden ‘Nisa Mihriban’ bebek yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı.

BEBEĞİ BIRAKMA ANLARI KAMERADA

Nisa bebeğin ölümü tüm Türkiye’yi yasa boğarken Ebru S.’nin bebeğini ölüme terk ettiği anlara ait görüntüler ortaya çıktı. Görüntülerde elinde bir elinde bavul diğer elinde çanta içinde bebeğini taşıyan Ebru S. Pendik metro istasyonunda kameralara takıldı. Soğukkkanlı tavırları dikkat çeken Ebru S. bir süre sonra taksi ile bebeği bırakacağı yere yakın bir yere geliyor. Sonraki görüntüde ise bebeği öle terk etme anları saniye saniye kameralara yansıdı.

RAHAT TAVIRLARI PES DEDİRTTİ

Bir diğer görüntü de Ebru S.’nin bebeği bırakıp döndüğü kameralara yansıdı. Elinde sadece bavul görünen Ebru S.’nin hiçbir şey olmamış gibi rahat tavırlarla yürümesi dikkat çekti.

ÇOCUK BAKIMEVİNDE ‘İHMAL’ İDDİASI

Nisa Mihriban’ın beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine yapılan incelemede, bebeğin bakıldığı Çocuk Bakımevi’nde bakıcı ihmali olduğu anlaşıldı. İddiaya göre burada bebeğin bakımını yapan D.Y. adlı bir kadın hakkında ise “taksirle yaralama” suçundan işlem başlatıldı. Ölüm sebebinin boğazına kaçan kusmuk benzeri bir madde olduğu, bebeğin bakımını yapan D.Y.’nin ihmali olduğu iddiasıyla hakkında işlem başlatıldığı öğrenildi.

NÜFUSTA EBRAR NİL

Boş bir arazide bulunduktan sonra Nisa Mihriban ismi verilen ve nüfus kayıtlarına göre 3 Ocak 2022 doğumlu olan bebeğin, nüfus kayıtlarında isminin Ebrar Nil S. olduğu öğrenildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Nisa bebek ile ilgili yapılan açıklamada, “Adli ve idari soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Anne Ebru S. tarafından terk edilen Nisa bebek, 30 Mart’ta emniyet birimleri tarafından Bakanlığımıza bağlı bir kuruluşa getirilmiştir. 31 Mart sabah saatlerinde solunum güçlüğü çekmesi nedeniyle kurumda görevli sağlık personeli tarafından Nisa bebeğe müdahale edilmiş ve ambulansla hastaneye götürülmüştür. Bebek hastanede yoğun bakımda tedavi altına alınmış ve durumunun kritik olduğu bilgisi edinilmiştir. Konuyla ilgili derhal adli ve idari soruşturma başlatılmıştır” bilgileri yer aldı.

“KOLAY BULUNMASI İÇİN APARTMANIN ÖNÜNE BIRAKTIM”

Ebru S’nin savcılıkta, “Çocuğumu özellikle kolay bulunması için apartman önüne bıraktım. Zillere bastım. Kasten öldürmek gibi bir amacım yoktu. Hatta bir süre etrafta gezinip çocuğu alıp almayacaklarını kontrol ettim. İki gün sonra bile olay yerine gidip baktım. Çocuğa bakacak durumum yoktu. Ailemin de bu çocuktan haberi yoktu. Eğer öğrenselerdi bana ve çocuğuma zarar verebilirlerdi.” şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

Şüpheli, alınan ifadesinin ardından “neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama” suçundan tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk edildi. Hakimlik, savunmasının ardından şüphelinin tutuklanmasına hükmetti.

Polis ekipleri, yaptıkları çalışmada Ebru S’nin 2019 ‘da dini nikahlı eşinden dünyaya getirdiği bir çocuğunun daha bulunduğu, bu çocuğunu da kayınvalidesine bıraktıktan sonra kadın sığınma evine yerleştiğini belirledi.

Ebru S’nin sığınma evinde kaldığı sırada sosyal medyadan tanıştığı M.Ç. ile yaşadığı birliktelikten bir çocuk daha dünyaya getirdiği, M.Ç’nin bu çocuğu kabul etmediği öğrenilirken, Ebru S’nin, süresi dolunca sığınma evinde tanıştığı bir kadının yanında kalmak için metroyla Pendik’e gittiği tespit edildi.

Polis ekipleri, Ebru S’nin, arkadaşına gitmeden önce çocuğunu söz konusu yere bıraktığını belirledi.

ANNE TUTUKLANDI

Pendik’teki evinde gözaltına alınan ve hakkında “kasten öldürmeye teşebbüs” ve “koruma, gözetim, yardım veya bildirim yükümlülüğünün ihlali” suçlarından soruşturma başlatılan Ebru S’nin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Ebru S. ‘Neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“İLK ÇOCUĞUMA DA BAKAMAMIŞTIM”

Hakimlikteki sorgusunda şüpheli anne gözyaşlarıyla “Ben daha önceden de ilk çocuğuma bakamadığım için bebeğe bakamayacağımı ve rezil olacağını düşündüğüm için böyle bir şey yaptım. Çok pişmanım. Sonrasında yanına gitmek istediğim kadının yanına giderek 1 hafta kadar orada kaldım” şeklinde konuştu.

HASTANEDEN NİSA BEBEK İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliğinden yapılan açıklamada, Nisa Mihriban bebeğin, 3 gün önce kaldığı çocuk yuvasından ”kardio pulmoner arest” sonucu kurum doktor ve hemşiresi refakatinde 112 ambulansıyla kalp ve solunum resüsitasyonu yapılarak saat 09.20’de hastanenin acil çocuk birimine getirildiği aktarıldı.

”Yapılan ilk muayene sonucunda aspire ettiği anlaşılan bebeğin kalbinin ve solunumunun olmaması üzerine hemen entübe edildiği, yaklaşık 30 dakika daha yapılan resüsitasyon neticesinde kalp atımlarının alınmaya başlandığı” belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Çocuk yoğun bakım ünitesine yatırılarak solunum cihazına bağlanan Nisa bebeğin genel durumu ciddi olup, sedasyon ve anti ödem tedavisi altında takip edilmektedir. Durumunda bir iyileşme gözlenmeyen bebeğin beyin fonksiyonları detaylı olarak araştırılmakta olup, beyin ölümü açısından kesin sonuç daha belirlenmemiştir. Yapılacak yeni test ve tetkiklerin sonucunda Nisa bebek ile ilgili son durumun önümüzdeki 24-48 saat içinde netlik kazanması beklenmektedir.”

Yandex.Metrica });