İkinci El Kıyafetler Satarak Milyon Dolarlık Şirket Kuran Kadın

  • 27 Nisan 2017
  • İkinci El Kıyafetler Satarak Milyon Dolarlık Şirket Kuran Kadın için yorumlar kapalı
  • 2.173 kez görüntülendi.
İkinci El Kıyafetler Satarak Milyon Dolarlık Şirket Kuran Kadın

İkinci El Kıyafetler Satarak Milyon Dolarlık Şirket Kuran Kadın

Son dönemde Netflix’in en sevilen dizilerinden biri olan Girlboss, ABD’li bir gişirimci olan Sophia Amoruso’nun hayatından esinlenilerek çekildi. Peki kim bu kadın?

2000’li yılların başında 23 yaşında yaptığı işlerle multimilyoner olarak milyon dolarlık şirketin başına geçen ve tüm kadınları iş hayatında cesur olmaları için teşvik eden kadın Sophia Amoruso’yu biraz daha yakından tanıyalım.

Sophia Amoruso 2006 yılında 22 yaşındayken okulu yarıda bırakarak saati 13 dolara bir sanat okulunda çalışmaya başladı.

Bir yandan da eBay üzerinden Nasty Gal isimli bir profil açarak ikinci el kadın kıyafetleri satarak ek gelir elde ediyordu.

Nasty Gal isimli sayfa o kadar satış yapıp başarılı oldu ki kısa sürede bir moda fenomenine dönüştü

Nasty Gal, 350 milyon dolar değerine ulaştı ve H&M ve ASOS gibi dünyanın en büyük tekstil şirketleriyle rekabet etmeye başladı.

Geçen yıl net geliri 280 milyon olan Sophia Amoruso’nun genç yaştaki bu başarısı onu Forbes tarafından ABD’nin kendi kendine servet elde eden kadınları arasına soktu.

Amoruso 32 yaşına geldiğindeyse işler biraz sarpa sardı. Hem şirketi Nasty Gal iflasını açıkladı hem de Sophia kocasından boşandı. Bir de Forbes listesinden çıkarıldı.

Ancak tüm bu sorunlar bu başarılı kadını durdurmadı. Sophia, önce çok satanlar arasına giren kitabı Girlboss’ı yazdı, ardından da bir medya şirketi kurdu.

Yandex.Metrica