Karın ağrısı şikayetiyle gitti, 63 yıl sonra öğrendi

  • 30 Nisan 2017
  • Karın ağrısı şikayetiyle gitti, 63 yıl sonra öğrendi için yorumlar kapalı
  • 2.437 kez görüntülendi.
Karın ağrısı şikayetiyle gitti, 63 yıl sonra öğrendi

Karın ağrısı şikayetiyle gitti, 63 yıl sonra öğrendi

Bolu’da yaşayan 63 yaşındaki Hatice Dönmez karın ağrısı şikayetiyle özel bir hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda Hatice Dönmez’in iç organlarının ters tarafta olduğu ortaya çıktı.

Karın ağrısıyla hastaneye başvuran Hatice Dönmez’in karın boşluğunda bulunan organların normal yerlerinde olmadığı görüldü. Tıp literatüründe çok fazla gözükmeyen bir olayla karşılaştıklarını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Operatör Doktor Tahir Atun şöyle konuştu:

 

“Bu ‘situs inversus’ vücut organlarının ayna hayali şeklinde birbirleriyle yer değiştirmesi hadisesi. Yaklaşık 10 binde bir ya da 20 binde bir oranında görülebiliyor. Bizim hastamız da 63 yaşındaydı ve bu yaşına kadar herhangi bir problem yaşamamış. Bir sağlık taraması sırasında safra kesesinde taş bulunmuş ve üroloji tarafından bize yönlendirilmiş bir hastaydı. Biz yapmış olduğumuz tetkiklerimizde organlarının yerinde olmadığını, birbirleriyle yer değiştirdiğini saptadık. Bunu çok nadir gördüğümüz için hem hastayla hem de hasta yakınıyla paylaştık. Hastamızı hazırlayarak safra kesesi ameliyatına aldık.”

Kalp başta olmak üzere karaciğer, safra kesesi, dalak ve mide gibi tüm organlarında yer değiştirme vakalarının zaman zaman görülebildiğine işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

ANNE KARNINDA MEYDANA GELİYOR
Karın ağrısı şikayetiyle başvurmuştu, organları ters yerde çıktı!
Karın ağrısı şikayetiyle başvurmuştu, organları ters yerde çıktı! Karın ağrısı şikayetiyle başvurmuştu, organları ters yerde çıktı!
“Bu olay özelikle daha anne karnında organların taslakları şekillenirken meydana gelir. Bizim hücrelerimizin üzerinde ‘silia’ dediğimiz titrek tüyler vardır. Bu titrek tüyler muazzam bir şekilde bir hedefe doğru göç ederler. hedefe doğru gidiş sırasında bu tüyler zaman zaman çalışmayabilir veya az olabilir. Dolayısıyla organlar gitmesi gereken yere gitmezler. Bizim hastamızda da böyle bir durum var. Bizim hastamızın göğüs boşluğundaki organlar tamamen normal. Ancak karın boşluğu içerisindeki organlar birbirleriyle yer değiştirmiş durumda. Dolayısıyla biraz daha nadir görülebilen bir durum bu. Hastamızın bugüne kadar herhangi bir sıkıntısının olmaması bir başka güzellik.”

Bolu olmak üzere İstanbul ve Ankara’da da birçok kez doktora gittiğini aktaran Hatice Dönmez, bugüne kadar kimsenin kendisine böyle bir şey söylemediğini sözlerine ekledi.

Yandex.Metrica