Yemeklerde Kullanılan Bitkiler

  • 01 Mart 2014
  • Yemeklerde Kullanılan Bitkiler için yorumlar kapalı
  • 3.471 kez görüntülendi.
Yemeklerde Kullanılan Bitkiler

GÜNEYİK
Kırlardan toplanan güneyik ayıklanır, yıkanır, doğranır. Üzeri haşlanmış yumurta ile süslenir. Zey­tinyağı ve koruk ekşisi dökülür. Genellikle merci­mekli bulgur pilavı ileyenir.
DOMALAN
Güneydoğu Anadolu da keme diye isimlendirilen domalan, Fransa, İtalya gibi Akdeniz ülkeleri ile İngiltere’de “Truffle” adıyla bilinen bir mantar tü­rüdür. En büyük özelliği kültür tarımı ileyetiştirilmemesidir.
LABADA (EVELEK)
Bağ ve bahçelerde su arklarının kenarında görü­lür. İlkbahar mevsiminde yetişir.
KUZU KULAĞI
Özellikle ağaçların dibini seven kuzu kulağı ince uzun yapraklı ve limondan daha ekşi bir tada sa­hiptir. Yörelere göre ekşi kulak, turşu otu, ebemek-şisi adlarıyla bilinir. Yaprakları C vitamini, demir ve fosfor içerir. Salatası yapılır.
TERHUN
Yaprakları ince, uzun ve parlakyeşil renktedir. Bi-berimsi acı tadı olan güzel bir kokusu vardır. Ter-hunun yapraklı dalları iyot, mineral tuzlar, A ve C vitaminiyönünden zengindir. Taze ve kurutul­muş yapraklan yemeklerde baharat olarak kulla­nılır.
SİRKEN
Ispanakgiller familyasından olan sirken tellice ve telce olarak da bilinir. 1-1.5 m yükseklikte, yaprak­ları uzun saplı, A ve C vitaminleri ile protein yönünden zengindir. Nişasta ve mineral bakımından zengin yapraklan genellikle mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
GELİNCİK
Öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı,yatıştırıcı ve uyku verici etkiye sahiptir.
FESLEĞEN
Yatıştırıcı, gaz söktürücü, mideyi rahatlatıcı, sin­dirimi uyarıcıdır. Fesleğen sindirim sistemini ve sinir sistemini olumlu etkiler; şişkinlik, mide kram­pı, kolikler ve sindirim problemleri kullanım ala­nıdır. Mide bulantısınıyatıştırır ve bağırsak para­zitlerini öldürebilir.
KADİFE
Kadife çiçeği, cilt problemlerinde, gözlerin güç­lü görmesinde, kalp atışlarının düzenlenmesinde, varislerde, kuru ve hassas ciltlerde kullanılmakta­dır. Aromaterapi Kadife çiçeği yağının hafif, hoş bir kokusu vardır. Güneş yanıklarına ve böcek sok­malarına karşı etkilidir.

Bitkiler

Yandex.Metrica