Tart Tatin Tarifi

  • 02 Mart 2014
  • Tart Tatin Tarifi için yorumlar kapalı
  • 3.244 kez görüntülendi.
Tart Tatin Tarifi

Zorluk derecesi: Pek zor değil Hazırlama süresi: 55 dakika
Malzemeler (24-26 cm’lik tart kabı için):
300 g kırık hamur için:
150 g buğday unu
110 g tereyağı
50 g pudra şekeri
1 yumurta
İçi İçin:
75 g tereyağı
75 g toz şeker
1,5 kg elma
Tart Tatin Tarifi
Tart Tatinin Yapılışı:
1.Unu kabın içine eleyip ortasına bir çukur açın. İçine pudra şekerini dökün, yumurtayı kırın ve şekeri ekleyin. 1 çorba kaşığı tereyağını ayırıp kalan tereyağını fındık büyüklüğünde parçalar halinde çukurun çevresindeki unun üzerine yer yer koyun.
2.Tüm malzemeleri karıştırarak sert ve homojen bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Hamuru top haline getirin, bir mutfak filmi ile sarıp buzdolabına veya serin bir yere 2 saat dinlenmeye bırakın.
3.Elmaları soyun, ikiye bölün, saplarını ve ortalarındaki çekirdekli sert kısmı çıkarıp atın. Fırını 200 derecede kızdırın. 24 cm çapında metal bir tart kalıbını 1 çorba kaşığı tereyağ ile yağlayın ve 50 g toz şekeri dibine serpin. Üzerine elmaları, kestiğiniz düz kısım alta gelecek şekilde dizin. Kalan şekeri elmaların üzerine eşit şekilde dökün. Aynı şekilde kalan tereyağını da fındık büyüklüğünde parçalar halinde ekleyin.
4.Tart kalıbını 15 dakika hızlı ateşe koyun, daha sonra, 7 dakika, önceden ısıttığınız firma atın.
5.Hamuru 28 cm çapında yuvarlak olarak açın. Tart kabını fırından çıkarın, hamuru elmaların üzerine serin. Hamurun kenarlarını, tart kabıyla elmaların arasına, kabın dibine doğru sokun. Tartı firma atarak 20 dakika daha, hamur altın rengi alıncaya kadar pişirin. Fırından çıkarıp hemen servis yapın. Tabii ki üzerinde bir top vanilyalı dondurma ve süs olarak nane yaprağı ile…

Yandex.Metrica